South Carolina 4A Wrestling State Duals Championship 2018


4A Wrestling State Duals Schedule:

Round 1 - Saturday, February 3
Round 2 - Saturday, February 3
Round 3 - Monday, February 5 ------ (State Quarter-Finals)
Round 4 - Wednesday, February 7 --- (State Semi-Finals)
Round 5 - Saturday, February 10 --- (State Finals at Airport H.S. at 3:00pm)
 

The First and Second Rounds of the 4A State Duals Championships for Saturday, February 3 looks like this:

SCMAT Rank, Overall Dual record and Coach listed


Upper State Bracket

* 
---------------------------------------------------------------------

At Belton-Honea Path:

#2 Belton-Honea Path (16-5 Coach Chris Strickland) vs.
#18 Greer (14-13 Coach Chad Henkin)

#10 Westwood (28-12 Coach David Strait) vs. 
Midland Valley (12-10 Coach Kevin Emily)  

---------------------------------------------------------------------
*
*
---------------------------------------------------------------------

At Eastside:

#1 Eastside (24-3 Coach Jack Kosmicki) vs.
Daniel ( Coach Ken Smith)

South Aiken ( Coach Josh Hoover) vs.
#14 York (10-12 Coach Shawn Petties)

---------------------------------------------------------------------
*
*
---------------------------------------------------------------------

At South Pointe:

#9 South Pointe (15-7 Coach Eddie Cook) vs.
North Augusta (6-8 Coach Matt Franklin)  

#16 Pickens (20-11 Coach Mark Barrett) vs.
#17 Travelers Rest ( Coach Ted Henderson)  

---------------------------------------------------------------------
*
*
---------------------------------------------------------------------

At Airport:

#8 Airport (19-4 Coach Steve Sisk) vs.
Ridge View (7-15 Coach Nick Jones)

#11 Union County (27-11 Coach Jon Langenfeld) vs.
Greenville (9-17 Coach Brandon Johnson)  

---------------------------------------------------------------------

 
 
Lower State Bracket

*
---------------------------------------------------------------------

At Chapin:

#4 Chapin (21-4 Coach Ken Wilson)
BYE

#20 Myrtle Beach (17-9 Coach Brandon Feix) vs.
#7 Hilton Head Island ( Coach Mike Newton)

---------------------------------------------------------------------
*
* 
---------------------------------------------------------------------

At Lugoff-Elgin:

#3 Lugoff-Elgin (28-3 Coach Ted Monroe) vs.
A.C. Flora (6-23 Coach Chris Murphy)  

Berkeley ( Coach Earnest Houston) vs.
#15 St. James (15-7 Coach Matt Anderson) 

---------------------------------------------------------------------
* 
*
---------------------------------------------------------------------

At North Myrtle Beach:

#12 North Myrtle Beach (21-8 Coach Carl Dukes) vs.
Stall ( Coach John Locke)

Lower Richland (6-7 Coach Brent Floyd) vs.
Darlington (3-7 Coach Kaleb Carter)  

---------------------------------------------------------------------
*
* 
---------------------------------------------------------------------

At Cane Bay:

#5 Cane Bay (22-5 Coach Tim Wash)
BYE

#13 Hartsville (16-6 Coach Michael Lynch) vs.
Dreher (5-11 Coach Jason Sandifer)

---------------------------------------------------------------------


Team Photos for some past SC 4A State Wrestling Duals Champions ---
2017 4A State Champions
2016 4A State Champions
2015 4A State Champions
2014 4A State Champions
2013 4A State Champions
2012 4A State Champions
2011 4A State Champions
2010 4A State Champions
2009 4A State Champions
2008 4A State Champions


Brackets for some past SC 4A State Wrestling Dual Tournaments can be located here ---
2017 4A State Duals

SCHSL has moved to new hosting servers and these years/files have not been transferred yet:

2016 4A State Duals
2015 4A State Duals
2014 4A State Duals
2013 4A State Duals
2013 4A State Duals
2012 4A State Duals
2011 4A State Duals
2010 4A State Duals
2009 4A State Duals 
2008 4A State Duals 
2007 4A State Duals 
2006 4A State Duals
2005 4A State Duals 
2004 4A State Duals 
2003 4A State Duals 
2002 4A State Duals 
2001 4A State Duals 


The History of the SC 4A State Wrestling Tournament with 1st and 2nd place teams/coaches:

4A State Title determined by Duals Championship - 
2017 - Eastside 59,            Chapin 11,	     (Coach Jack Kosmicki,    Coach Ken Wilson)
2016 - Dorman 34,              Ashley Ridge 25,      (Coach Chad Singleton,   Coach Stacey Wood)
2015 - Rock Hill 45,           Fort Dorchester 24,   (Coach Cain Beard,       Coach Deral Brown)
2014 - Rock Hill 28,           Summerville 23,	     (Coach Cain Beard,       Coach Darryl Tucker)
2013 - Lexington 36,           Rock Hill 21,	     (Coach Derek Strobel,    Coach Cain Beard)
2012 - Hillcrest 27 *,	       Lexington 26,	     (Coach Tommy Bell,       Coach Derek Strobel)  * Hillcrest wins on tiebreaker #6, most tech falls
2011 - Hillcrest 39,           Lexington 22,	     (Coach Tommy Bell,       Coach Derek Strobel)
2010 - Fort Dorchester 36,     Rock Hill 33,	     (Coach B.D. LaPrad,      Coach Cain Beard)
2009 - Rock Hill 28,	       Fort Dorchester 24    (Coach Cain Beard,       Coach B.D. LaPrad)
2008 - Summerville 35,         Rock Hill 31	     (Coach Kenny Walker,     Coach Cain Beard)
2007 - Fort Dorchester 31,     Hillcrest 22	     (Coach B.D. LaPrad,      Coach Tommy Bell)
2006 - Summerville 31,         Lexington 30 	     (Coach Kenny Walker,     Coach Derek Strobel)
2005 - Summerville 43,         Rock Hill 16 	     (Coach Kenny Walker,     Coach Tim Wash)
2004 - Summerville 41,         Rock Hill 21 	     (Coach Kenny Walker,     Coach Tim Wash)
2003 - Dutch Fork 37,          Spring Valley 34      (Coach B.D. LaPrad,      Coach Ken Wilson)
2002 - Summerville 32,         Dutch Fork 31 	     (Coach Kenny Walker,     Coach B.D. LaPrad)
2001 - Summerville 33,         Dutch Fork 18 	     (Coach Kenny Walker,     Coach B.D. LaPrad)
2000 - Rock Hill 40,           Irmo 19 		     (Coach Jim Barnes,       Coach David Maas)
1999 - Rock Hill 35,           Dutch Fork 25 	     (Coach Jim Barnes,       Coach B.D. LaPrad)
1998 - Summerville 38,         Rock Hill 29 	     (Coach Kenny Walker,     Coach Jim Barnes)
1997 - Rock Hill 54,           Dutch Fork 13 	     (Coach Jim Barnes,       Coach B.D. LaPrad)
1996 - Rock Hill 38,           Irmo 21 		     (Coach Jim Barnes,       Coach David Maas)
1995 - Rock Hill 31,           Summerville 21 	     (Coach Jim Barnes,       Coach Mike Frye)
1994 - Rock Hill 36,           Summerville 24 	     (Coach Jim Barnes,       Coach Mike Frye)
1993 - Summerville 31,         Rock Hill 22 	     (Coach Steve LaPrad,     Coach Jim Barnes)

4A State Title determined by Team Points Championship - 
1992 - Summerville 123.5,      Rock Hill 97  	     (Coach Steve LaPrad,     Coach Jim Barnes)
1991 - Rock Hill 124,          Summerville 114       (Coach Jim Barnes,	      Coach Steve LaPrad)
1990 - Rock Hill 176.5,        Summerville 80.5      (Coach Jim Barnes,	      Coach Steve LaPrad)
1989 - Rock Hill 169,          Summerville 167       (Coach Jim Barnes,	      Coach Steve LaPrad)
1988 - Summerville 204,        Rock Hill 169.5       (Coach Steve LaPrad,     Coach Jim Barnes)
1987 - Summerville 181.5,      Rock Hill 133.5       (Coach Steve LaPrad,     Coach Jim Barnes)
1986 - Rock Hill 157.5,        Summerville 104       (Coach Jim Barnes,	      Coach Steve LaPrad)
1985 - Rock Hill 178,          Summerville 174.5     (Coach Jim Barnes,	      Coach Steve LaPrad)
1984 - Rock Hill 161.5,        Irmo 96  	     (Coach Jim Barnes,	      Coach B.D. LaPrad)
1983 - Rock Hill 151,          James Island 126.5    (Coach Jim Barnes,	      Coach Mark Agner)
1982 - Rock Hill 164,          Summerville 130.5     (Coach Jim Barnes,	      Coach Steve LaPrad)
1981 - Summerville 170,        Rock Hill 132  	     (Coach Steve LaPrad,     Coach Jim Barnes)
1980 - Rock Hill 148,          Irmo 119.5  	     (Coach Tom Ellenberger,  Coach B.D. LaPrad)
1979 - Irmo 96,                Rock Hill 95  	     (Coach B.D. LaPrad,      Coach Tom Ellenberger)
1978 - Airport 110.5,          Rock Hill 69   	     (Coach Jim Barnes,	      Coach Tom Ellenberger)

All Classifications 4A, 3A, 2A, 1A together -
1977 - Airport 122,            Bonds-Wilson 80       (Coach Jim Barnes,	      Coach Jimmy Cox)
1976 - Airport 75.5,           Fort Johnson 68       (Coach Jim Barnes,	      Coach Chester Willis)
1975 - Lower Richland 73,      Airport 57  	     (Coach Jim Fitzpatrick,  Coach Jim Barnes)
1974 - Lower Richland 55,      Summerville 41.5      (Coach Rudy Cooper,      Coach Jim Flowers)
1973 - Lower Richland 65.5,    Union 35		     (Coach Rudy Cooper,      Coach Jim Barnes)
1972 - Lower Richland 48,      Bishop England 41.5   (Coach William Tourek,   Coach Jack Cantey)
1971 - Fort Johnson 56,        Brookland Cayce 53    (Coach Leroy Jackson,    Coach John Checkovich)
1970 - St. Andrews 113,        James Island 61 	     (Coach Rusty Hamilton,   Coach Edward Hertwig)
1969 - St. Andrews 130,        James Island 93       (Coach Rusty Hamilton,   Coach Doyle Swafford)


 
Compiled by Mark Buford
SCMAT