South Carolina Wrestling - 5A Rankings in SC


The Schedule for Ranking releases this season is at the bottom of this page


October 30, 2018 - Pre-season Team Rankings

1. Rock Hill
2. River Bluff
3. Byrnes
4. Fort Mill
5. Hillcrest
6. Chapin
7. Lexington
8. Cane Bay
9. Fort Dorchester
10. Lugoff-Elgin
11. Summerville
12. Dorman
13. Stratford
14. Ashley Ridge
15. Goose Creek
16. Woodmont
17. Carolina Forest
18. White Knoll
19. Northwestern
20. Boiling Springs


The first Individual Rankings will come out in early December.
Until then, here are the Returning State Placers/Qualifiers by Team:

Tristan Murray - Berkeley (So., 2018 113 SQ - 4A)
Gavin Canady - Berkeley (Jr., 2018 138 SQ - 4A)

Chris Compton - Byrnes (So., 2018 106 1st)
Caden Gore - Byrnes (Jr., 2018 113 SQ)
Hunter Connelly - Byrnes (Sr., 2018 160 SQ)
Daniel Kitts - Byrnes (Jr., 2017 106 SQ)

Domenic D'Antico - Cane Bay (Jr., 2018 106 3rd, 2017 106 SQ - 4A)
Dougie Metts - Cane Bay (Sr., 2018 120 SQ, 2017 113 3rd - 4A, 2016 106 4th - 3A)
Ralph Inge - Cane Bay (Sr., 2018 138 SQ, 2017 126 SQ - 4A)
Spencer Wall - Cane Bay (Sr., 2018 160 2nd, 2017 152 SQ - 4A)
Chase Smith - Cane Bay (Sr., 2018 195 2nd, 2017 195 3rd - 4A)

Isaiah Poppe - Carolina Forest (So., 2018 106 SQ)
Noah Sritan - Carolina Forest (Sr., 2018 138 SQ, 2017 138 SQ)
Matt Ashworth - Carolina Forest (Sr., 2017 106 SQ)

Alex Stubbs - Chapin (Sr., 2018 113 SQ - 4A)
Josh Green - Chapin (So., 2018 120 3rd - 4A)
Mitch O'Conner - Chapin (Jr., 2018 126 SQ - 4A)
Shawn Haile - Chapin (Jr., 2018 170 3rd, 2017 160 SQ - 4A)
Hunter Dixon - Chapin (Jr., 2018 182 SQ - 4A)
Bryson Miller - Chapin (Sr., 2018 195 SQ - 4A)

Ryan Jones - Clover (Sr., 2018 138 SQ, 2017 138 SQ)

Wes Echols - Dorman (Sr., 2018 106 SQ)
Adonis Lawson - Dorman (Jr., 2018 138 2nd)

Jaqiem Graham - Dutch Fork (So., 2018 120 SQ)
Heyden Goldiner - Dutch Fork (Sr., 2017 106 SQ)

Austin Lippincott - Easley (Sr., 2018 145 SQ)

Chandler Amaker - Fort Dorchester (So., 2018 106 2nd)
Joseph Brown - Fort Dorchester (Jr., 2018 113 1st, 2017 113 4th)
Jordan Aluyan - Fort Dorchester (Sr., 2018 126 1st, 2017 106 1st - 5A, 2016 106 SQ - 4A)

Ethan Johnson - Fort Mill (So., 2018 106 3rd)
Jacob Sturgeon - Fort Mill (Sr., 2018 120 3rd, 2017 113 SQ)
Josh Cizmadia - Fort Mill (Jr., 2018 145 SQ)

Jacob Peeler - Gaffney (Sr., 2018 120 SQ)
Jason Miranda - Gaffney (Sr., 2018 195 SQ)

Chase Walsh - Goose Creek (Jr., 2018 113 SQ)
Israel Schultz - Goose Creek (Sr., 2018 132 3rd, 2017 120 2nd - 5A, 2016 113 SQ - 4A)
Dezmon Crenshaw - Goose Creek (Sr., 2018 138 SQ)
Willie Richmond - Goose Creek (Sr., 2017 132 SQ)

Carter Anderson - Greenwood (So., 2018 106 4th)
Grayson Brandt - Greenwood (Sr., 2018 113 SQ)
Jaqion Williams - Greenwood (Jr., 2018 126 SQ, 2017 120 SQ)

Treavelle Westfield - Hillcrest (Sr., 2018 113 3rd)
Tyler Kilgore - Hillcrest (Jr., 2018 152 SQ)
Walker Stephenson - Hillcrest (Jr., 2018 160 2nd, 2017 145 3rd)
Michael Shiffer - Hillcrest (Jr., 2017 106 2nd)

Jordan Reeder - Irmo (Sr., 2017 126 SQ)

Chance Kilcrease - Lexington (Sr., 2017 106 SQ - Southern Alamance, NC 4A)
Isaac Manning - Lexington (Sr., 2018 160 SQ)
Austin Jennings - Lexington (Sr., 2018 220 SQ)

Brice Carron - Lugoff-Elgin (So., 2018 106 SQ - 4A)
Jacob Vincent - Lugoff-Elgin (Jr., 2018 120 SQ - 4A)
Eli McGee - Lugoff-Elgin (Jr., 2018 145 SQ - 4A)
Jacob Paulson - Lugoff-Elgin (Jr., 2017 106 SQ - 4A)

Jeremy Fisher - Mauldin (Sr., 2018 170 3rd, 2017 170 4th)
Ricky Jeletic - Mauldin (Sr., 2017 145 SQ)

Dylan Tindall - Nation Ford (Sr., 2018 126 SQ)

Teddy Mauney - Northwestern (Sr., 2018 170 SQ)

Sam Emery - River Bluff (Jr., 2018 126 4th, 2017 113 SQ)
Parker Palmer - River Bluff (Sr., 2018 138 4th)
William Butler - River Bluff (Sr., 2018 160 SQ, 2017 160 SQ)
Michael Keisler - River Bluff (Sr., 2018 220 SQ)
Isaac Ortega - River Bluff (Sr., 2017 182 SQ)

Danny Love - Rock Hill (Sr., 2018 120 SQ)
Bailey Wilkins - Rock Hill (Jr., 2018 132 1st, 2017 126 1st)
Devan Rice - Rock Hill (Sr., 2018 285 SQ)
Jose Mora - Rock Hill (Jr., 2017 106 3rd)

Ethan Mason - St. James (Jr., 2018 106 4th, 2017 106 SQ - 4A)
Davis Cloer - St. James (Sr., 2018 132 SQ - 4A)

Nick Ward - Socastee (So., 2018 106 SQ)
Tyler Ward - Socastee (Sr., 2018 113 SQ)

Preston Soriano - Stratford (Jr., 2018 126 3rd, 2017 126 3rd)
Josh Maningding - Stratford (Sr., 2018 132 2nd, 2016 113 SQ - 4A)

Cole Phillips - Summerville (Sr., 2018 182 4th, 2017 170 SQ)
Will Jones - Summerville (Sr., 2018 195 4th)
Zach Jurey - Summerville (Sr., 2017 120 SQ)

Andre Amaker - Sumter (Sr., 2018 170 SQ)

Micah DiCarlo - Wando (So., 2018 106 SQ)
Walker Rhue - Wando (Jr., 2018 132 SQ, 2017 120 SQ)

Brandon Willey - Westside (Jr., 2018 170 SQ)

Chris Kirk - White Knoll (Jr., 2018 120 SQ)

Joan Martinez-Salas - Woodmont (Jr., 2018 132 SQ)
Garrett Starks - Woodmont (Sr., 2018 145 3rd, 2017 138 4th - 5A, 2016 126 SQ - 4A)
Thomas Schock - Woodmont (Sr., 2018 152 SQ)
Jake Fernicola - Woodmont (Jr., 2018 195 3rd)


Projected schedule of SC 5A Wrestling Rankings this season:

October 30, 2018 - Pre-season Team Rankings
December 18, 2018
January 8, 2019
January 29, 2019
February 19, 2019 - Individual State Qualifiers only
March 4, 2019 - Summary only of Team State Tournament Placements


Coaches will receive feedback requests and drafts circulated a week in advance of each Rankings Release. If a coach needs a new or updated email address added to the distribution please send requests to scmat@hotmail.com